משקה ספורט ומשקה אנרגיה – יש הבדל

מדובר באחים אבל לא בתאומים: רבים נוטים התבלבל בין משקה ספורט למשקה אנרגיה, אבל ממש לא מדובר באותו מוצר

 

התעצמות המודעות לספורט ותזונה הולידה תעשיה אדירה של מזון ומשקאות, וההיצע הוא רב כל כך עד שהבלבול מתבקש: משקה ספורט למשל ומשקה אנרגיה, לרוב אתם תשמעו את צירופי המילים האלה באותו הקשר, לפעמים בכוונת מכוון: החברה של האנרגיה רוצים להסתופף בקרבתם של אנשי הספורט, ולהיפך. לעיתים אלה אותם אנשים ממש! ובכן, בואו נעמוד על ההבדלים – היות ומדור זה אוהב לדייק.

משקה ספורט בהגדרתו יהיה תמיד משקה איזוטוני. הוא מאופיין בריכוז בינוני של פחמימות – 60 עד 80 גרם בליטר, 8 אחוז בערך מסך הנפח הכולל. משקה אנרגיה יתאפיין בריכוז גבוה יותר של פחמימות – 12 אחוז מהנפח הכולל לפחות, הוא יהיה בדרך כל מוגז (זה עלול לגרום אי נוחות לחלק מהאנשים אם יצרכו אותו במהלך אימון). במשקאות ספורט יהיה ריכוז מסוים של מלחים ולפעמים יתווסף להם קפאין או חומצות אמינו, במטרה להגביר את האפקט – לפחות את האפקט השיווקי (כמה הוסיפו והאם המינון משפר ביצועים? הרבה פחות ממה שאתם חושבים). במשקאות אנרגיה תהיה כמות יפה של קפאין, כמובן: 80 מיליגרם בערך, ששווים לכוס קפה – בפחית משקה – או פי 2 מזה – בחצי ליטר.

בשנים האחרונות הוסיפו לחלק מהמשקאות האלה גם קרנטין, למרות שכלל לא הוכח שהתיסוף הזה תורם למשהו – אבל שיהיה. חשוב לציין שחלק ממשקאות האנרגיה מגיעים גם בגרסת דיאט, עם פחות קלוריות – הם דומים יותר למשקאות הספורט בשל כך, למעט עניין המלחים, שנעדרים ממשקה האנרגיה אך נוכחים במשקה הספורט. אגב לקטגוריית המשקאות נכנסו לאחרונה גם משקאות מלחים נטו – שנועדו להחזיר לגוף מלחים שאבדו לו בזיעה – במהלך פעילות ספורט עצימה. משקאות אלה יהיו בדרך כלל ללא פחמימות – עם ממתיק מלאכותי שישפר את טעמם. 

במשקאות ספורט יהיה ריכוז מסוים של מלחים ולפעמים יתווסף להם קפאין או חומצות אמינו, במטרה להגביר את האפקט – לפחות את האפקט השיווקי

 

נכתב על ידי אביב עומר, יועץ ספורט ותזונה


×

שלחו לנו הודעת וואצפ

×
אוהבים מבצעים והנחות?
השאירו את המייל שלכם ואנו נדאג לעדכן אתכם בכל מה שחם וחדש
מבטיחים לא להציק
אוהבים מבצעים והנחות?
השאירו את המייל שלכם ואנו נדאג לעדכן אתכם בכל מה שחם וחדש. מבטיחים לא להציק
המייל שלכם בטוח אצלנו, אנחנו לא חולקים אותו עם אף גורם אחר.