האם יתכן שחילוף חומרים איטי זו הסיבה שאתם לא יורדים במשקל?

שתי עובדות חשובות לגבי חילוף חומרים (מטבוליזם): אחת, חילוף חומרים איטי או מהיר לא נקבע לפי התדירות שבה אדם מבקר בשירותים. שתיים, לרוב האנשים יש חילוף חומרים מצוין – וזו בוודאי לא הסיבה שהם נכשלים בדיאטה

 

“יש לי חילוף חומרים של שולחן כתיבה”: על הציטוט המפואר הזה חתום לא אחר מאשר יאיר לפיד, בגלגול הקודם שלו כעיתונאי סופר – לפני שהפך לפוליטיקאי משפיע ושנוי במחלוקת, גם אם אתם במחנה נתניהו, תודו שזה ציטוט מעולה. העניין הוא שהקשר בין חילוף החומרים לעניין של השמנה או יכולת מוגבלת להוריד משקל – הוא קלוש ביותר, בעולם האמיתי. כן, אנחנו מכירים את הסיפור הזה על “חילוף חומרים איטי”, אבל קרוב לוודאי שאתם תצטרכו למצוא סיפור אחר – אם תהיו כנים עם עצמכם.

ראשית נגדיר חילוף חומרים: רבים טועים לחשוב שהעניין נקבע על ידי התדירות שבה אדם הולך לשירותים – ולא בשביל פיפי. אבל אין שום קשר. מה שקורה בשירותים קשור בכלל למעי הגס. חילוף חומרים בהגדרתו הגנרית הוא הקצב שבו הגוף שלכם צורך קלוריות בשעת מנוחה. מחקר גדול שפורסם לאחרונה בחן 850 נשים עם משקל עודף. בוצעה מדידה מעבדתית כאשר הוחלט מראש שמי שהמדידה שלה תהיה מתחת ל 90 אחוז לעומת ההערכה של חילוף החומרים שלה – בהתאמה לגובה ומשקל, תוגדר כבעלת חילוף חומרים נמוך. מי שתהיה 110 אחוז מעל המדידה – תוגדר כבעלת מטבוליזם גבוה.

מה התברר? 37 אחוז מהנשים שסובלות מהשמנה היו בעלות חילוף חומרים גבוה! 60 אחוז היו בנורמה, ורק 8 אחוז הוגדרו כבעלות חילוף חומרים נמוך, בזמן שכאמור גם ההגדרה הזאת נקבעה על בסיס רף מחמיר, אפשר להתווכח האם מי שהגוף שלה שורף 90 אחוז מכפי שניבאו לו היא בעלת יכולת נמוכה מבחינת מטבוליזם, אבל גם בקריטריון הזה – 8 אחוז זה מעט מאוד. השורה התחתונה היא ש”חילוף חומרים נמוך” מתרחש לעיתים מאוד רחוקות וגם אז הוא לא באמת ממש נמוך. אם אתם לא יורדים במשקל, או אפילו עולים – לא מרצון – יש כנראה עניינים אחרים שגורמים לזה. 

 

חילוף חומרים בהגדרתו הגנרית הוא הקצב שבו הגוף שלכם צורך קלוריות בשעת מנוחה. מחקר גדול שפורסם לאחרונה בחן 850 נשים עם משקל עודף. בוצעה מדידה מעבדתית כאשר הוחלט מראש שמי שהמדידה שלה תהיה מתחת ל 90 אחוז לעומת ההערכה של חילוף החומרים שלה – בהתאמה לגובה ומשקל, תוגדר כבעלת חילוף חומרים נמוך. הממצאים מעניינים מאוד

 

נכתב על ידי אביב עומר, יועץ ספורט ותזונה


×

שלחו לנו הודעת וואצפ

×
אוהבים מבצעים והנחות?
השאירו את המייל שלכם ואנו נדאג לעדכן אתכם בכל מה שחם וחדש
מבטיחים לא להציק
אוהבים מבצעים והנחות?
השאירו את המייל שלכם ואנו נדאג לעדכן אתכם בכל מה שחם וחדש. מבטיחים לא להציק
המייל שלכם בטוח אצלנו, אנחנו לא חולקים אותו עם אף גורם אחר.