האמת מאחורי “המחקר המכונן” שמפחיד אתכם מפני ג’אנק פוד

התקשורת יצאה מדעתה מרוב התלהבות ובישרה על מחקר חדש המראה קשר בין ג’אנק פוד לגדילת עצמות אצל ילדים, אבל מתברר שהמחקר נעשה על עכברים 

הכותרות, כמו כותרות: שמנות משמעותיות, צועקות – מזון מעובד, ג’אנק פוד בלשון העם, גורם לעיכוב בהתפתחות העצמות אצל ילדים! העיתונאים, כמו עיתונאים בישראל, הדהדו את המסר, בהתלהבות, במסירות – באמונה שלמה.

חוקרים של האוניברסיטה העברית הם שהפיקו את המחקר המכונן הזה, ותחשבו רגע – גם חוקרים, גם אוניברסיטה, היש יותר אמין מזה? לפי הערוצים הנחשבים, אתם עלולים להיות פושעים גדולים אילו תאכילו את הילד בצ’יפס או חלילה וחס תרכשו עבורו מנה פלאפל. רק שעיון – לא מאוד מעמיק – במחקר של העברית, מראה שהמחקר המסעיר נעשה על עכברים צעירים, לא על בני אדם. ייאמר מייד, בעולם המדע מחקר על חיות מעבדה הוא דבר מקובל, רק שאין באמת יסוד להקיש ממנו על בני אדם, בהכללה וחד משמעית. הוא יכול להוות “מקדמה” למחקר נוסף, על אנשים, וגם אז יהיה לנו הבדל בחוזק הראיות בין מחקר תצפיתי – שבו החוקרים אינם מתערבים אלא רק משקיפים על התנהלות הנסיינים, לבין מחקר התערבותי, שנחשב איכותי יותר.

אז כאמור, מבט אמיתי על מה שגילו החוקרים מראה שאין שום טעם לבהלה, פאניקה, או החרמה גורפת של המאפייה הקרובה. כמובן שאין במה שנכתב פה כדי לעודד צריכה של ג’אנק פוד. מדור זה דוגל כמובן בתזונה מאוזנת, ושפויה עם מתון העדפה למזון איכותי, עשיר בחלבון וסיבים וויטמינים. אבל מכאן ועד מסקנה חד משמעית על נזקים של מזון מעובד לעצמות, כאשר אנחנו מתבססים על מחקר שנעשה על עכברים צעירים – הדרך ארוכה. החוקרים של העברית, אני בטוח בזה, עשו עבודה נאמנה. אני גם מוכן להמר שהם לא ניסחו את הכותרות המתלהמות, יכול להיות שאנשי יחסי הציבור של האוניברסיטה עשו את זה – גם כן דבר לגיטימי מבחינתם – כמי שתפקידם לשווק את המוסד האקדמי, הם מנצלים את חולשתם, בורותם, והתלהבותם של עיתונאים נלהבים. אז ג’אנק פוד, במידה, הוא לא אסון, תנוח דעתכם, אבל אי אפשר להגיד אותו דבר על אנשי התקשורת בישראל. 

כמובן שאין במה שנכתב פה כדי לעודד צריכה של ג’אנק פוד. מדור זה דוגל כמובן בתזונה מאוזנת, ושפויה עם מתון העדפה למזון איכותי, עשיר בחלבון וסיבים וויטמינים. אבל מכאן ועד מסקנה חד משמעית על נזקים של מזון מעובד לעצמות, כאשר אנחנו מתבססים על מחקר שנעשה על עכברים צעירים – הדרך ארוכה

 

נכתב על ידי אביב עומר, יועץ ספורט ותזונה


×

שלחו לנו הודעת וואצפ

×
אוהבים מבצעים והנחות?
השאירו את המייל שלכם ואנו נדאג לעדכן אתכם בכל מה שחם וחדש
מבטיחים לא להציק
אוהבים מבצעים והנחות?
השאירו את המייל שלכם ואנו נדאג לעדכן אתכם בכל מה שחם וחדש. מבטיחים לא להציק
המייל שלכם בטוח אצלנו, אנחנו לא חולקים אותו עם אף גורם אחר.